Zobaczymy różnorodne atrakcje - od pomników przyrody po zabytki i opuszczone budynki. Trasa około 500 km, którą możemy pokonać w jeden dzień.
Wyprawę zaczynamy z Warszawy. Na początku udajemy się do Kampinoskiego Parku Narodowego, który obejmuje teren Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły. Możemy podziwiać tutaj wydmy i obszary bagienne, które porośnięte są roślinnością łąkową, turzycami, zaroślami i lasami bagiennymi. Jeśli nam się poszczęści to możemy spotkać łosia, bobra, rysia i wiele innych zwierząt.
Po drodze warto odwiedzić okrąglaki, czyli opuszczony Ośrodek Wypoczynkowy „Lucień”. Ten ośrodek wczasowy jest pozostałością z czasów PRL. Składa się on z czterech okrągłych budynków, które połączone są ze sobą przeszklonymi holami. To miejsce nie posiada specjalnej historii, ale okrągłe budynki robią wrażenie.
W centrum miasta, w otoczeniu parku krajobrazowego znajduje się przepiękny pałac zbudowany w stylu willi włoskiej. Wpisuje się on w dwa istotne szlaki turystyczne – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Warto zrobić sobie przerwę i spróbować pysznego jedzenia w Gościńcu pod Żaglami w Skokach Dużych.
We Włocławku trasa naszej wyprawy przebiega przez Aleję Księdza Jerzego Popiełuszki. Przejeżdżając tamą możemy zobaczyć miejsce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, które oznaczone jest pomnikiem w postaci krzyża. Upamiętnia on jego męczeńską śmierć z rąk komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.
Kontynuując wyprawę wzdłuż Wisły, przejeżdżamy przez most w Wyszogrodzie o długości 1201 m. Zastąpił on malowniczy drewniany most, który pomimo oryginalnego wyglądu był kłopotliwy i kosztowny w eksploatacji. Następnie przejeżdżamy obok Góry Zamkowej. Niestety po zamku już nie ma żadnych widocznych pozostałości.
W trakcie powrotu do Warszawy, jeśli się nam poszczęści to możemy przelot zobaczyć spadochroniarzy. W Chrcynnie znajduje się Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego, która organizuje spektakularne pokazy. Warto sobie wtedy zaplanować przyjazd i podziwiać widowisko.
W Zegrzu zatrzymamy się na chwilę przy Pałacu Zegrzyński. Historia pałacu sięga 1847 roku. Dawniej była to magnacka siedziba Krasińskich i Radziwiłłów, teraz w tym miejscu znajduje się hotel. Na sam koniec proponuję udać się do opuszczonej przystani w Zegrzu. Ściany rozpadającego się pawilonu robią wielkie wrażenie. Obok pawilonu stoi goły szkielet ze stalowych rurek. Całość wygląda jak upiorna scenografia.
Głównym celem naszej wyprawy jest Kruszwica. Odwiedzimy tutaj Mysią Wieżę oraz jezioro Gopło. Rejon ten jest bardzo bogaty w jeziora, więc chcąc zostać dłużej w tym rejonie na pewno nie będziesz się nudzić.
Komentarze
Dodaj komentarzBrak komentarzy
Dodaj nowy komentarz
Dziękujemy!
Komentarz został przesłany do weryfikacji
Powrót